Tapeciranje klupa

Kako bi nam bilo još toplije i udobnije za vrijeme svete mise, nekoliko vrijednih župljana ovih dana tapiciralo je klupe za sjedenje postavljanjem najprije spužve a zatim kvalitetnog debelog platna.

Restauracija crkvenih lustera

Dana 19. veljače 2015.godine djelatnici restauratorske firme iz Zaboka odnijeli su iz župne crkve dva velika lustera i sve svječnjake na restauraciju, te su isti po završetku vraćeni i postavljeni u crkvi.

PRIJE RESTAURACIJE

NAKON RESTAURACIJE

foto: Ž.Štogl

Obnova župne crkve

Župna crkva Presvetog TrojstvaNa blag­dan Gospe žalosne 15. rujna 2008. godine, upravitelj župe velečasni Krunoslav Detić (2006. – 2012.), s velikim povjeren­jem u Gospu i podršku župljana, započeo je temeljitu obnovu župne crkve Presvetog Trojstva u Rovišću.

Najprije se pristupilo radovima saniranja temelja crkve i drenaže oko nje koje je izvodilo poduzeće „Jaković gradnja“ d.o.o. g. Branka Jakovića iz Predavca. Skidanje žbuke sa zidova unutrašnjosti crkve, te uklanjanje starog poda preuzeli su župljani i na taj način su ušteđena znatna financijska sredstva. Djelatnici poduzeća „Jaković gradnja“ d.o.o.  uklonili su stare oltare, te ponovo sagradili nove.

Betoniranje i podno grijanje provedeno je u tri faze rado­va, i to: betoniranje poda izvršilo je poduzeće „Jaković gradnja“ d.o.o., podno grijanje izvršilo je poduzeće „Joka“ instalacije i građevinarstvo g. Joze Jurića iz Žabjaka, te nanošenje tekuće glazure tj. es­triha poda izvršilo je poduzeće „Lassels­berger-knauf“ d.o.o. Đurđevac. Nakon betonaže novog poda, župljani su se aktivno uključili u nanošenju ljepenke prije postavljanja podnog grijanja.

Svi oltari sa kipovima skinuti su i uklonjeni iz crkve, te su prevezeni na detaljnu obnovu u radionicu „St. Uriel“ u Ludbreg, koju je vodio g. Stanko Kirić.

Izmjenu električnih instalacija i osvjetljenje unutar crkve izvršilo je poduzeće „Rotor“ d.o.o. iz Bjelovara, g. Stjepana Kusturina dipl. ing. el., dok je žbukanje unutarnjih zidova povjereno izolaterskom obrtu „Lovrić“ g. Ivana Lovrića iz Predavca.

Na tornju i potkrovlju crkve izvršena je elektrifikacija, te je izvršeno pojačavanje i učvršćivanje krovne građe sa metalnim materijalima.

Uređenje okoliša crkve, kao što su dovoz zemlje i ravnanje, te zasijavanje trave preuzeli su marljivi župljani koji su se rado odazvali pozivu.

Obnova vitraja vršila se u radionici „Stab“ d.o.o. iz Zagreba g. Siniše Bačića, tehnikom starom 600 godina u posebnim pećima. Vitraji su se obnavljali isključivo donacijom poje­dinih župljana.

Prije samog oslikavanja svoda i zidova crkve, slijedilo je ispitivanje zidova, prijašnjih slojeva boja i razgovor s timom stručnjaka o mogućnostima obnove. Stručni tim sastojao se od zastupnika liturgi­jskog povjerenstva dr. fra Ante Crnčevića, zastupnika konzervatorskog odjela g. Milana Pezelja dipl. ing. arh., g. Marijana Carek, dipl. ing. grad., i zastupnika izvodača radova soboslikarskog i ličilačkog obrta „Genc“ iz Bednje (obnova sakralnih objekata tradicija od 1957.g.) g. Zlatka Genca, zastupnice nadzornog odbora župe gđe. ing. Angelce Jurić, te predstavnika nositelja radova u ime župe Presvetog Trojstva, vlč. Krunoslava Detića. Posao je putem natječaja povjeren već spomenutom poduzeću. U oslikavanju stropa sudjelovale su i gđe. Dubravka Uvodić i Iva Trpić, akademske umjetnice.

Nakon unutarnjih radova izvršena je obnova vanjske fasade na crkvi, koja je zasjala novom bojom, a radove je izvodio već spomenuti obrt „Genc“.

U jesen 2011. godine na pod crkve postavljen je kamen, kojeg su postavili djelatnici poduzeća „Jadrankamen“ d.o.o. iz Sesveta.

Tijekom mjeseca kolovoza 2012., završena je temeljita obnova i restauracija crkvenih orgulja koju su izvršili djelatnici orguljaškog ateliera "Heferer" iz Zagreba, te su postavljene nove slike križnog puta koje je naslikao akademski slikar iz Zagreba, g. Josip Biffel.

U proljeće 2015. (veljača - travanj) dva glavna lustera i svijećnjaci temeljito su restaurirani u Zaboku, dok je u mjesecu travnju na župnoj kući postavljena nova PVC stolarija a u mjesecu listopadu termo fasada. U mjesecu studenom na stepeništu župne kuće postavljen je mramorni kamen i metalna ograda inox.

Početkom mjeseca prosinca u župnu crkvu postavljen je novi kameni oltar, ambon i krstionica koju su postavili radnici klesarstva Lucić iz Samobora.